Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2024 r.
17:29

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„To noc pełna niespodzianek, w której każdy może odkryć coś nowego i ekscytującego. Z badań nad publicznością Nocy Kultury wynika, że poczucie zaskoczenia jest jedną z głównych motywacji do uczestnictwa w festiwalu. Zaskoczenie sprawia, że jeden czerwcowy wieczór staje się niezapomnianym przeżyciem, które łączy społeczność i tworzy wyjątkowe wspomnienia” – zachęca dyrektorka Nocy Kultury, Joanna Wiewiórka-Kamieniecka.

Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia oprócz spektakli, koncertów i wystaw, zobaczymy instalację artystyczną inspirowaną historią ratowania dwóch najsłynniejszych obrazów Jana Matejki przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej.

Wydarzenie przybliży historię lokalnego bohaterstwa, które przyczyniło się do ocalenia dwóch ważnych dzieł sztuki polskiej: Bitwy pod Grunwaldem i Kazania Skargi.

Nocy Kultury 2024: Neurony Miasta. Nasze rekomendacje

1,5 tony Matejki – instalacja artystyczna | produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie,. Narutowicza 4 – parking, 19-00.00
Bitwa pod Grunwaldem i Kazanie Skargi: te dwa słynne obrazy Jana Matejki podczas II wojny światowej, przez ponad cztery lata były ukrywane w naszym mieście. Ta instalacja to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej.

Nocka na Zakładzie – wystąpi zespół DrGree oraz przyjaciele Zakładu Męskiego. Zakład Męski, ul. Kowalska 8, 19-23
Koncert, tańce i strzyżenie. DrGree – niczym rasowy doktor – gwarantuje swoim pacjentom niecodzienne przeżycia i emocje. Zabierając nas do świata pełnego pozytywnych wibracji. Muzyka zespołu oscyluje wokół takich gatunków jak rock, punk-rock, electro, ska i reggae.

Scena Rapu/Młody rap – koncerty: Wlazix, MZM (Mati, Zaro, Maksym), Bambus oraz Tip Top. Boisko ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie, ul. Żmigród 10, 19-20:30.
Koncert utalentowanej młodzieży, czyli zwycięzców konkursu ogłoszonego przez Warsztaty Kultury.

Scena Rapu. Mandzik, Łona – Konieczny – Krupa, Simon Gilbert Rudzinski, Brut Magnifique, boisko ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie, ul. Żmigród 10, 21-1:00
Łona - Konieczny - Krupa to kooperacja szczecińskiego rapera z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą; muzykami ze składu Siema Ziemia. „Brut Magnifique: Rock’n’Roll en Français” zachęca do odkrywania rockowej muzyki w wykonaniu tego zespołu, a także stanowi doskonałą okazję do zanurzenia się w języku francuskim przez muzykę. Energia rock’n’rolla miesza się z poetyckimi tekstami w języku francuskim.

Noc Kultury w CSK. Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1, 19-1:00
Koncerty (Fuki Nice, RoseMerry, Kokavice), widowisko i multimedialny spektakl, wystawa samochodów, kino nocne oraz nocne zwiedzanie CSK.

100-lecie Disneya oraz jam session, pl. Dominikański, 19-20
Koncert uczniów i uczennic Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia. W programie utwory jazzowe i rozrywkowe. Po koncercie jam session, czyli wspólne, improwizowane muzykowanie.

Jerzy Nowosielski. Wystawa dział i koncert chóru Parafii Grekokatolickiej, Cerkiew św. Jozafata, ul. Zielona 3, 20:30-21:30
Prezentacja dzieł Jerzego Nowosielskiego, wybitnego twórcy sztuki sakralnej, połączona z występem chóru Parafii Greckokatolickiej w Lublinie.

Noc w Archiwum. Obraz i dźwięk. Archiwum Państwowe w Lublinie, ul. Jezuicka 13, 21-23:30
Przegląd starych filmów z zachowanych m.in. w aktach Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku czy z innych miast naszego województwa.

Zaśpiewaj i zatańcz z zespołem muzyki folklorystycznej „Lubelacy”, ul. Lubartowska, 21-22
„Lubelacy” zapraszają do wspólnej zabawy w rytmach tradycyjnej muzyki ludowej regionu. Podczas koncertu, prezentowane będą typowe lubelskie przyśpiewki takie jak: „W moim ogródecku”, „Czemuś Jasieńku miły” czy „Lubelski oberek”.

Studencka Noc Musicalowa, pl. Dominikański, 0:00-1:00
Studenci różnych uczelni skupieni przy Teatrze ITP na jedną noc zamienią ulice Lublina w stolicę musicalu. Młodzi aktorzy przybliżą najpopularniejsze klasyki teatru i filmu muzycznego w polskiej wersji językowej.

„Wilk piaskowy” – spektakl studentów pracowni scenografii UMCS pod kier. Jarosława Koziary, plac po Farze, 19-19:40
Spektakl na podstawie książki Kristiny Digman „Åsy Lind” w adaptacji Bogusława Byrskiego. Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata.

Pantomima Teatr Re:Formacja – spektakl fundacji Twój Ruch, plac po Farze, 19-19:30
Przedstawienie teatralne bez użycia słów, ale na bardzo ważne tematy. Studencka grupa teatralna Re:Formacja zaprezentuje pantomimy, które poruszają problemy współczesnego świata i zachęcają do głębszych refleksji.

Noc Komedii Improwizowanej – MMS Impro, Cafe Qulturalna, ul. Grodzka 26, 20:30-21:30
Na bazie jednego słowa, hasła, frazy MMS impro tworzy nową rzeczywistość. To od widza zależy, czy wykreowany przez nich świat będzie bajkowy, baśniowy, kryminalny czy science fiction.

Odbicia lustrzane – performans Teatru Tańca Zmysł, plac po Farze, 21-22:15
Publiczność będzie miała okazję wcielić się w rolę choreografa tancerzy z Teatru Tańca Zmysł. Tancerze i tancerki tym razem będą tworzyć swoją choreografię wyłącznie na podstawie tego, co dostaną od publiczności.

Maskarada: sceny z maskami – spektakl Teatru Imperialnego ACKiM Chatka Żaka, ul. Lubartowska, 22-22:30
Interaktywny teatr. Plac na Starym Mieście oświetlony delikatnym blaskiem latarni, gdzie na scenie ulicznej pojawią się postacie z tajemniczymi maskami. To właśnie one będą głównymi aktorami „Maskarady”.

Wojna Światów w Lublinie, czyli Edward Hartwig spotyka... Instalacja Michała Jadczaka,
ul. Grodzka 3, 19-2:00
Kreatywna reinterpretacja starych fotografii Lublina. Jest to pierwsza część cyklu „Co by było, gdyby...”. Dzięki temu projektowi możecie zobaczyć, jak Lublin wyglądałby w obliczu inwazji kosmitów, potworów czy innych fantastycznych istot.

Domki Snów – instalacja kolektywu Lemoniadki, Stare Miasto, 19:00-2:00
Maleńkie instalacje poukrywane z zakamarkach Starego Miasta. Dzięki kodom QR poznasz senne historie prezentowanych obiektów.

Cały program Festiwalu dostępny jest na stronie nockultury.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czarna Pascha w Zgrzycie
22 września 2024, 19:00

Czarna Pascha w Zgrzycie

W najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się Czarna Pascha. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie black metalowe obrzędy z nowoczesną oprawą wizualną, oferując przez to unikalne doświadczenie muzyczne. Wystąpią: Batushka, Shadohm oraz Terrordome.

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej
22 września 2024, 18:00

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej

Dama polskiej piosenki, Grażyna Łobaszewska znana z takich przebojów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” wystąpi 22 września (niedziela) w Kultowej Klubokawiarni w nowej, intymnej odsłonie.

Ulica Łukasińskiego po przebudowie była już w ramach gwarancji naprawiana w kilku miejscach. Teraz będzie zamknięta na całej długości

Cała ulica zamknięta dla ruchu. Niedawno ją przebudowali, teraz naprawiają

Od dzisiaj (16 września) przez prawie miesiąc (do 12 października) będzie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. Wykonawca przebudowy ma ją naprawiać w ramach gwarancji.

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

”Do czwartku może się jeszcze dużo zmienić”. Z powodziami walczy spora część Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nie przeszkadza to jednak jednemu z biur podróży, aby wysyłać tam klientów na wycieczkę.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

W trakcie postępowania okazało się, że zaginione pieniądze zostały wpłacone na 14 lokat bankowych

Radcowie okradli KUL na 3 mln zł? Nie przyznają się do winy

Trójka radców prawnych została oskarżona o przywłaszczenie spadku, który miał otrzymać Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wyrok miał zapaść dzisiaj, sąd jednak zmienił zdanie.

Różne kolory flag - co oznaczają

Powódź: jak wzywać pomoc za pomocą flag lub kawałków materiału

Na razie nasz region pod względem hydrologicznym jest spokojny, ale strażacy w regionie non stop monitorują stan wód

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

W puławskim Ratuszu utworzone zostało dzisiaj miejsce zbiórki darów na rzecz poszkodowanych w powodziach na południu kraju. Potrzeba głównie żywności, wody butelkowanej i środków czystości.

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

W niedzielę, 15 września, mieszkańcy kilku ulic Opola Lubelskiego wzięli udział w wyborach uzupełniających do miejskiej rady. Frekwencja wyniosła prawie 23 proc. Najwięcej głosów spośród piątki zainteresowanych otrzymała kandydatka komitetu "Wspólna Gmina".

Łukasz Jabłoński od soboty jest nowym wiceprezesem zarządu w Motorze Lublin.

Łukasz Jabłoński, czyli w Motorze Lublin wiceprezes ds. wszelkich związanych z organizacją

W sobotę były sternik Korony Kielce Łukasz Jabłoński oficjalnie został wiceprezesem zarządu Motoru Lublin. W poniedziałek beniaminek PKO BP Ekstraklasy przedstawił nowego pracownika podczas konferencji prasowej.

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Stiuk to jeden z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich materiałów dekoracyjnych, który może dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jego unikalna struktura i estetyka sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Jednak, aby stiuk zachował swoje walory przez długi czas, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą właścicielom stiuku w jego pielęgnacji, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina
galeria

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina

W poniedziałek, 16 września odbyły się obchody 85. rocznicy walk w obronie Lublina, stoczonych z niemieckim najeźdźcą 16 i 17 września 1939 r. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji oddali hołd obrońcom Lublina i Ojczyzny z września 1939 r.

Ten owczarek to tzw. pies dualny. Był szkolony i do wykrywania wyrobów tytoniowych, i do wywęszenia pieniędzy

Wywęszy gotówkę w każdej skrytce

Był szkolony do wykrywania przemycanych papierosów, ale przeszedł jeszcze jeden specjalistyczny kurs. Teraz owczarek niemiecki, który wspiera funkcjonariuszy celnych z Zosina potrafi wywęszyć również gotówkę.

Ewakuacja mieszkańców zalanych domów

Powódź w Polsce. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej

Coraz więcej zalanych miast i miasteczek, zniszczonych domów, mostów, przełamanych zapór. W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na południu Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty